Projekt muzyczny "POSYŁKA"

Władysław Żeleński w zupełnie nowej odsłonie

Świeże spojrzenie na polską klasykę, czyli nowe aranżacje Szymona Sutora

O projekcie

Chociaż utwory Żeleńskiego są znakomite w swojej formie, na potrzeby albumu zostają gruntownie przearanżowane. Badamy, co jest ich esencją i sprawdzamy, jak mogłyby zabrzmieć, gdyby ich autor urodził się sto lat później. Zachowujemy więc ich unikalną melodykę, przy jednoczesnym wydobyciu z nich dodatkowego sensu i nowej wartości.

Pieśni solowe Żeleńskiego cechuje wyraźne nasączenie ludowością. Nie odżegnując się od tego wymiaru twórczości, staramy się stworzyć równoległy, całkowicie syntetyczny plan dźwiękowy. Wysmakowana elektronika eksponuje niepowtarzalną jakość tradycyjnych instrumentów. Słowiańskie brzmienia wspieramy dźwiękowo instrumentami z innych kręgów kulturowych.

Józef Chełmoński, Sielanka

Muzyczna ekspansja ma za zadanie udowodnić, jak szerokie spektrum stylistyk można zastosować do najlepszej polskiej poezji. Nasz album ma być bowiem ukłonem w stronę wielkich pisarzy, których utwory opisywał kompozytor: Mickiewicza, Asnyka, Konopnickiej czy Kraszewskiego. Specyficzny, nieco archaiczny język młodopolskich poetów nadawać będzie płycie unikalnego, ludowego charakteru.

W projekt zostali zaangażowani wokaliści o nieklasycznej emisji głosu. Współczesna technika śpiewu, czerpiąca z najlepszych tradycji klasycznych, zbliży materiał muzyczny do przyzwyczajeń szerokiej grupy odbiorców. Dla wzbogacenia  efektu końcowego w projekcie biorą również udział członkowie Chóru Pogłosy, który specjalizuje się w ludowych klimatach.

Powrót

Skip to content