Projekt muzyczny "POSYŁKA"

Władysław Żeleński w zupełnie nowej odsłonie

Orfeusz na ludowo, czyli co to za historia?

O projekcie

Pieśni Żeleńskiego tworzą odrębny, konsekwentnie skonstruowany świat: z własnym językiem, własnymi prawami i jasno zdefiniowaną poetyką. Jest on nie tylko przepełniony boską obecnością, ale także, zgodnie z wierzeniami ludowymi, pełen magii i pradawnych mocy płynących z natury. Naszą ambicją jest odtworzenie tego świata i zaprezentowanie go w szerszym, także pozamuzycznym wydaniu.

Orfeuszem jest tu wiejski grajek, a Eurydyką jego żona.

W tym celu przytaczamy historię nawiązującą do jednej z najpiękniejszych antycznych opowieści: mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Orfeuszem jest tu wiejski grajek, a Eurydyką jego żona. Młoda para chwilę po ślubie zostaje rozdzielona przez nagłą śmierć dziewczyny. Od tego momentu historię  zaczynamy oglądać przez pryzmat bohatera doświadczonego tragedią. Na naszych oczach jego świat rozpada się, a rzeczywistość zostaje wywrócona do góry nogami.

Jednak za sprawą miejscowej wiedźmy pojawia się możliwość odzyskania dziewczyny na jeden dzień. Chłopak, chcąc jeszcze raz ujrzeć ukochaną, wyrusza do magicznej krainy, w której będzie musiał zmierzyć się z własnymi porażkami i ponownie przeżyć stratę najbliższych osób. Czy uda mu się pokonać własne słabości i odnaleźć ukochaną? Czy dziewczyna będzie chciała powrócić do świata żywych?

Podczas pracy nad tą historią konsultowaliśmy się z doświadczonymi psychologami, którzy pomagali nam lepiej zrozumieć mechanizmy przeżywania straty bliskiej osoby. Kolejne wydarzenia w naszej opowieści nawiązują do psychologicznej teorii pięciu etapów przeżywania żałoby.

Kolejne wydarzenia nawiązują do psychologicznej teorii pięciu etapów przeżywania żałoby.

Choć opisana tu historia może jawić się ponuro, cały album tętnić będzie energią i pragnieniem życia. Jest to bowiem również przypowieść o rodzinnym szczęściu, wielkiej miłości i wartościach, jakimi są nadzieja, marzenia i przyjaźń. Bezpośrednią inspiracją do obranego kierunku myśli była dla nas książka Wymiary życia Juliana Barnesa, w której autor opisuje swoje przeżycia po stracie żony. Album koncentruje się więc na różnych sposobach radzenia sobie z cierpieniem, a także na próbie zaakceptowania tego uczucia, nadania mu sensu i czerpania z niego siły.

Powrót

Skip to content